Czy jesteś pracoholikiem?

Czy jesteś pracoholikiem?

Może Ci się wydawać, że bycie "pracoholikiem" jest w gruncie rzeczy dobre.

To dowód poświęcenia, troski o pracę i poważnego podejścia do kariery.

Ale co z Twoim życiem osobistym? Co z równowagą między życiem domowym a zawodowym?

Jeśli wkładasz cały swój wysiłek w pracę, siedzisz w fotelu zbyt długo, nawet po tym, jak wszyscy inni poszli już do domu, i jesteś ciągle wyczerpany, gdy decydujesz się wyjść na dzień, czas zrobić krok wstecz i ocenić swoją motywację do tak intensywnej pracy.

Oczywiście wszyscy powinniśmy ciężko pracować, ale istnieje bardzo realna różnica między ciężką pracą i codziennym wyznaczaniem sobie celów a pracą w ekstremalnych warunkach, która czyni z ciebie pracoholika.

Zobacz film, który omawia różnice i kilka oznak, które mogą świadczyć o tym, że nadszedł czas, abyś odsunął się od biurowego stołu.

Istnieją dwa główne powody, dla których warto robić karierę lub pracować - po pierwsze, aby zarobić pieniądze na życie, a po drugie, aby dać nam poczucie osiągnięć i poprawić naszą samoocenę. Mimo to nie powinieneś całkowicie polegać na pracy, która daje Ci poczucie wartości, i nie powinieneś zapracowywać się, by związać koniec z końcem. Jeśli tak jest, musisz wstać i przyznać przed samym sobą, że istnieje problem, który wymaga rozwiązania.

Bycie pracoholikiem i spędzanie zbyt dużej ilości czasu przy eleganckim, nowoczesnym biurku jest szkodliwe na wielu poziomach.

Cierpią na tym Twoje relacje osobiste

Jeśli całe Twoje życie kręci się wokół pracy, jeśli zawsze wracasz do domu późno z biura i rozmawiasz o pracy lub nawet wykonujesz swoją pracę w domu, Twój partner, przyjaciele, rodzina i dzieci zaczną czuć się pominięci.

Może to prowadzić do poważnych szkód w relacjach osobistych, a nawet do trwałego rozdzielenia małżeństw i związków partnerskich, ponieważ jeden z partnerów nie potrafi oderwać się od pracy.

Prawdopodobnie ucierpi na tym także Twoje zdrowie

Jeśli stale pracujesz, nie dajesz sobie czasu na regenerację sił ani na odpoczynek. Przestoje są równie potrzebne, ponieważ pozwalają umysłowi się wyciszyć, ciału uzdrowić, a w rezultacie wzmacniają system odpornościowy.

Jeśli ciągle pracujesz, bardzo łatwo się męczysz, prawdopodobnie złapiesz każdego wirusa, który krąży po biurze, a także może to mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne.

Zbyt duża ilość pracy świadczy o tym, że nie potrafisz sobie z nią poradzić

Myślisz, że poświęcanie dodatkowych godzin pracy świadczy o poświęceniu? Pomyśl jeszcze raz. W rzeczywistości świadczy to o tym, że nie radzisz sobie z pracą, którą masz w normalnych godzinach i w rezultacie potrzebujesz dodatkowego czasu, aby nadrobić zaległości. Prawdopodobnie wcale tak nie jest, ale tak to wygląda w oczach otoczenia, w tym Twojego przełożonego.

Ponadto menedżerowie szukają pracowników, którzy wiedzą, jak wygląda równowaga między życiem domowym i zawodowym, a pracoholik w ogóle jej nie ma.

Stres jest bardziej prawdopodobny i prowadzi do wypalenia zawodowego

Niezależnie od tego, czy masz modne, śpiewające i tańczące meble biurowe, czy nie, styl życia pracoholika będzie prowadził do stresu i wypalenia zawodowego. Takich sytuacji należy za wszelką cenę unikać, nie tylko ze względu na swoje zdrowie (gdyby to nie był wystarczający powód), ale także ze względu na stan relacji w naszym życiu.

Życie jest po to, by żyć!

Jeśli ciągle koncentrujesz się na pracy, nie dostrzegasz drobnych rzeczy wokół siebie i nie znajdujesz czasu, by żyć własnym życiem. Masz tylko jedną szansę na życie, więc czy naprawdę chcesz spojrzeć wstecz i zdać sobie sprawę, że spędziłeś je całe w biurze, harując, podczas gdy mogłeś spędzać czas z bliskimi?

Unikaj dodawania "pracoholika" do swojego życiorysu, a zamiast tego skup się na tym, w jaki sposób możesz stworzyć równowagę między życiem domowym i zawodowym, która pozwoli Ci czerpać z obu światów to, co najlepsze.